Cephe Paneli Montajı

Cephe Paneli Montajı

Sandviç paneller, çatıların yanı sıra cephe kaplamalarında da yalıtım malzemesi olarak kullanılır ve istenen ölçüde hazırlandıktan sonra inşaat alanına sevk edilirler. Cephe paneli montajı yapılırken sandviç panellerle ilgili olarak bazı hususlara dikkat edilmelidir. Panellerin montaj öncesi bekletildiği noktada uçması, ezilmesi ya da yüzeylerinin zarar görmesi engellenecek şekilde tedbir alınmalıdır. 8 m’ye kadar olan cephe panellerinin montajında insan gücü yeterlidir. Panel boyunun daha uzun olması halinde vinç kullanılması gerekli olacaktır. Montaj sırasında tüm çalışanlar, iş güvenliği önlemlerini almış ve eldivenli olmalıdır. Panellerin kesilmesi için dekupaj ya da uygun testere kullanılmalı ve boyalı yüzeyler korunmalıdır. Paneller cephede yalıtımı sağlayan malzemeler olduğundan birbirine iyi yanaştırılarak ve sızdırma yapmayacak şekilde monte edilmelidir. Panellerin ağaç konstrüksiyona bağlanmasında minimum taşıyıcı ahşap eni 65 mm, metal konstrüksiyona bağlanmasında ise 40 mm olmalıdır.

Sandviç Cephe Paneli Montajı İçin Gerekli Malzemeler

Sandviç panellerle cephe paneli montajı yapılırken kesme, sabitleme gibi işlemler için gerekli malzemelerin hazır bulundurulması gereklidir. Yüzeyi soğuk bir testere ile panellerin kesilmesi mümkündür. Kesim için jet taşı kullanılması doğru değildir. Panelleri sabitlemek üzere kullanılacak vida gibi sarf malzemelerinin miktarı belirlenirken, yağış ve rüzgar gibi detaylar dikkate alınmalıdır. Cephe panellerinde metrekare başına minimum 1,5 montaj malzemesi gereklidir.

Boyalı Cephe Paneli Montaj

Boyalı saç panellerle cephe paneli montajı yapılırken koruyucu film kaplı malzemenin güneşe uzun süre maruz kalmamasına özen gösterilmelidir. Zira bu koruyucu filmler polietilenden yapılmakta ve güneş ışığıyla birlikte panellere iyice yapışmakta ve sökülmeleri zorlaşmaktadır. Koruyucu filmlerin montaj sonrasında dikkatli bir şekilde sökülmesi gereklidir. Montajı doğru yapıldığında oldukça avantajlı bir uygulama olan panel kaplama için bina yapınıza uygun malzeme seçeneklerine firmamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Betopan Ölçüleri ve Ağırlıkları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari