Sandviç panel kaplama

Sandviç panel kaplama

Sandviç Panel Kaplama Malzemelerinin Kullanımları

Yapıların inşaatlarında özellikle çatıları özenli bir şekilde uygulanmakta ve yalıtım konusunda yüksek performanslı malzemeler tercih edilmektedir. Yapıların genel olarak su ve ısı yalıtımı konusunda çatıları oldukça önemlidir. Konut inşaatları yanında sanayi ve endüstriyel alanlardaki yapılar içinde bu durum aynıdır. Ancak bu bölgelerdeki çatılar için sandviç panel kaplama sistemleri çok fazla tercih edilmektedir. Daha uygun maliyetler ile yapılacak bu kaplama sistemleri yüksek yalıtım performansı ortaya çıkartabilmektedir.

Sandviç panel kaplama

Sandviç Panel Uygulamaları

Çatıların iskelet sistemlerinin oluşturulması sırasında farklı malzemelerin kullanılması gibi çatıların kaplama işlemlerinin yapılması sırasında da farklı malzemeler kullanılabilmektedir. Özellikle büyük yapıların çatı sistemlerinde sandviç panel kaplama sistemleri daha fazla ilgi görmektedir. Maliyetleri ve performansları nedeni ile sandviç paneller bu alanlarda daha fazla istenileni verebilmektedir. Kolay bir şekilde ve hızlı olarak uygulanabilmesi e fire verilmeden uygulanabilmesi genel olarak maliyetlerinde bir düşüş yaratmaktadır. Üretimlerinde iki sac malzemesinin arasındaki dolgu malzemelerinin kullanılması ile kaliteli bir şekilde üretilmektedir. Ülkemizde de birçok firma oldukça kaliteli şekilde bu malzemeleri üretmektedir.

Sandviç Panel Yapısı

Bu paneller özellikle çatı kaplama malzemeleri olarak çok tercih edilmektedir. Bunun yanında cephe kaplama malzemeleri olarak da kullanılabilmektedir. Her iki durumda da yapısı itibari ile yalıtım konusunda ve dayanıklılık konusunda yüksek performans verebilmektedir. İki sac malzeme arasında dolgu malzemeleri kullanım alanına ve ihtiyaç duyulan performansa göre belirlenmektedir. Genel olarak sandviç panel kaplama malzemelerinde galvaniz sac malzemeler tercih edilmektedir. Dolgu malzemeleri olarak da polyester malzemeler çok fazla ilgi görmektedir. Bu şekilde istenilen performans oldukça kolay bir şekilde sergilenebilmektedir. Yüksek bir şekilde performans sergilenmesi istendiği durumlarda alüminyum malzemelerin kullanılması da mümkün olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Betopan çeşitleri başlıklı makalemizde betopan levha kesimleri, betopan levha uygulama ve hekimboard fibercement hakkında bilgiler verilmektedir.


Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari