Çatı kaplama için hangi malzeme daha kullanışlıdır

Çatı kaplama için hangi malzeme daha kullanışlıdır

Çatı Kaplama İçin Hangi Malzeme 

Yapıların oldukça önemli olan kısımları olan çatılar için en fazla sorulan sorulardan birisi çatı kaplama için hangi malzeme daha kullanışlıdır olmaktadır. Bu sorunun cevabı yapıların yalıtım konusundaki performansının ne olduğu olacaktır. Yalıtım konusunda çok yüksek bir performans istenmesi durumunda farklı malzemelerin kullanılması mümkün olabilmektedir. Ancak kaplama altında yapılan uygulamalar fazla olması durumunda kaplama malzemesi için daha ekonomik çözümlerde uygulanabilmektedir. Bunun yanında yalıtım performansından çok maliyete önem verilmesi durumunda buna uygun kaplama malzemelerinin tercih edilmesi çok daha mantıklı olacaktır. Yapıların çatıları için en fazla kullanılan malzemeler yapıların kullanım amaçları ve inşaat malzemesinin türüne göre de belirlenmektedir. çatı kaplama

 

çatı kaplama için hangi malzeme daha kullanışlıdır

Çatılar İçin Kullanılacak Malzemeler Nasıl Belirlenir?

Yapılar için çatı kısımlarının oluşturulmasında yapıların kendisi için kullanılan malzemelerin türü de çok önemlidir ve çatı kaplama için hangi malzeme daha kullanışlıdır sorusunun cevabını bu şekilde de verebilmek mümkün olmaktadır. Yapıların hafif çelik malzemeler kullanılması ile inşa edilmesi durumunda çatıları için sandviç paneller veya buna benzer kaplama malzemeleri tercih edilebilmektedir. Betonarme yapılarda ise çatıların kaplanmasında kiremitler yanında farklı malzemelerde kullanılabilmektedir. Bu konuda inşaat malzemeleri sektörü sürekli gelişmekte olduğu için yeni çözümler ve malzemeler üretilebilmektedir. Bu sebeple yapıların türü ve yalıtım için istenilen performanslar ile maliyetlere göre farklı tercihler yapılması sağlanabilmektedir.

Kullanılan Alana ve Amacına Göre Çatı Kaplama Malzemesi Tercihleri

İnşaat sırasında çatı kaplama için hangi malzeme daha kullanışlıdır diye düşünüldüğünde yapılacak yapının ne amaçla yapıldığı ve çatılar için nasıl bir büyüklüğün olduğu oldukça önemlidir. Yapıların gün ışığından daha fazla yararlanması istendiğinde bu konuda özellikle aydınlığın geçeceği şeffaf kaplama malzemeleri tercih edilebilmektedir. Yapılar için önemli olan bu gibi özelliklere ve ihtiyaçlara göre çatı kaplama malzemelerinin tercih edilmesi mümkün olmaktadır. Bunun yanında ayrıca ihtiyaç duyulan diğer özelliklere ve ihtiyaçlara uygun olacak çatı kaplama malzemelerinin de tercih edilmesi mümkün olabilmektedir. Çatılar için bu malzemelerin tercihinde her zaman kullanım amacına, ihtiyaca ve yalıtım ihtiyacına uygun olan malzemelerin tercihi yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Betopan Dış Cephe Kaplama başlıklı makalemizde betopan ankara, betopan avcılar ve betopan dış cephe zeytinburnu hakkında bilgiler verilmektedir.


Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari