İzocam Taşyünü

İzocam Taşyünü

İzocam Taşyünü Nasıl Elde Edilir?

İzocam taşyünü inorganik hammadde karışımından elde edilir. Hammadde olan silis kumunun 1200 ºC  ile 1250 ºC sıcaklıklarda ergitilerek elyaf şekline getirilmesiyle oluşturulur. Farklı boyutları ve farklı teknik özellikler için değişik kaplama malzemelerinde kullanım yerine ve amaçlarına göre şilte, levha, boru ve ya dökme şekillerinde üretilirler. İzocam taşyünü ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme gibi alanlarda kullanılabilirler. İzocam taşyünü -50ºC  ve +250 ºC‘ ye kadar kullanım aralığı sunmaktadır. Aynı zamanda bağlayıcısız  cam yünü olan ürünler 500ºC ‘ye kadar kullanım olanağına sahiptir. Bunlar dışında -200 ºC ve -400 ºC sıcaklık aralığında kullanılabilen özel cam yünü ürünleri de bulunmaktadır. Taşyünü sıcağa ve rutubete uzun süre maruz kalsa bile boyutlarında, yapısında bir değişim gerçekleşmez. İzocam taşyünü zamanla bozulmaz, erimez, çürümez, küf tutmaz, paslanmaz, korozyon yapmaz. Böcek ve ya diğer mikroorganizmalar tarafından etkilenmez.

İzocam Taşyünü

taşyünü ısı yalıtımı

İzocam Taşyünü Kullanım Alanları Nelerdir?

İzocam taşyünü taşıma kapasitesi yüksek taşyünü levhalardır. Bu çatı levhaları çıplak ve ya bitüm yapılıdır. Yüksek yoğunluklara sahiptir. Bu yalıtım sistemleri su yalıtımı için sağlıklı bir yapışma yüzeyi sağlamaktadır.  Hava şartlarında etkilenmeden ısı ve su yalıtımı gerçekleştirmektedir. Isı yalıtımı ve yangın güvenlin, sağlayabilmek için metal, beton ve ahşap teras çatılarında kullanılmaktadır. Su yalıtımı uygulamalarında kullanılmalarıyla birçok sorun ortadan kaldırmıştır. Yüzer döşeme levhası, dış cephe levhası alanlarında kullanılmaktadır. İzocam taşyünü dış duvarlarda, ses ve ısı yalıtımını sağlanabilmesi için beton ve ya tuğla dış duvarlarının iç yüzlerinde kullanılır. İç bölme duvarlarında, ses yalıtımının sağlanabilmesi için asansör ve merdiven boşluklarında kullanılır. İç giydirme olarak ta ahşap karkas yapılarında kullanılır.  Eğimli çatı yüzeylerine alttan uygulanarak ses ve ısı yalıtımı sağlanır.

izocam taşyünü küçükdeveci

İzocam Taşyünü Tipleri ve Kullanımları

İzocam taşyünü, manto taşyünü, yalı taşyünü, ara bölme levhası alanlarında kullanılır. Manto taşyünü çıplak taşyünüdür ve sıvalı dış cepheler için özel olarak üretilir. Yalı baskısı için ise ses ve ısı yalıtımı için kullanılmaktadır. Ara bölme levhası çıplak olarak imal edilir. Boşluklarda ve komşu duvarlarda kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Sandviç Panellerin Özellikleri başlıklı makalemizde sandviç panel aksesuar, sandviç panel çatı ekipmanları ve sandviç panel kıraç hakkında bilgiler verilmektedir.


Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari