Osb Ahşap Levha

Osb Ahşap Levha

OSB (Oriented Strand Board) Ahşap Levha

Osb ahşap levha; yönlendirilmiş yonga levha İngilizce isminin baş harfleri alınarak dilimize geçen ülkemizde özellikle 2000li yıllardan sonra kullanımı artan yapı malzemesidir. Yüksek mukavemetli neme, darbeye dayanıklı olması ile göze çarpan bir malzemedir. Özellikle Kuzey Amerika ve Kanada’da ortaya çıkarak yaygınlaşan bu ürün zamanla bütün dünyanın ilgisini çekmiştir. Kontrplağın yapımında kullanılan ağacın azalması ve fiyatının artması nedeniyle bu ürüne alternatif olması gerekçesiyle üretimine başlanmıştır. Osb ahşap levha yüksek kaliteli çam gibi iğneli yapraklı ağaçlardan elde edilen yongalar ile üretilir. Bu ağaçlardan elde edilen yongalar yüksek basınç ve sıcaklıkta üç ayrı katmanın birbirine dik açı ile yönlendirilmiş ve katmanlaştırılmış şekliyle sıkıştırılmaktadır.

Osb Ahşap Levha

osb-levha-fiyat

OSB Ahşap Levha Neden Tercih Edilmelidir?

Osb ahşap levha dayanıklı ve verimli bir yapı malzemesidir. Kolay ve hızlı kurulum imkânı verir. Örnek olarak orta ölçekli bir yapı yalnızca birkaç haftada kurulabilir. Esnek ve hafif bir malzeme olarak deprem kuşağında yer alan ülkemizde ideal bir malzemedir. Kullanılan yapılarda malzeme özelliği gereği ısı yalıtımı sağlar. Doğal bir ürün olan osb ahşap levha tamamen geri dönüştürülebilir bir yapı malzemesidir.

Osb Ahşap Levha Ürünleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Tek katlı yapıların ve tatil evlerinin ana yapı malzemesi olarak, duvarlarda veya tavanda sandviç panel detayı olarak, asma tavanlarda, çatı katı ve teraslarda, alışveriş merkezlerinde, prefabrik ev yapımında, dekoratif olarak iç mekânlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fonksiyonel osb ahşap levha ürünleri kalite standartları yönünden osb-1 ,osb-2, osb-3, osb-4 olarak sınıflandırılır.Bu sınıflandırmada numara sayısı ürün kalitesinin arttığını gösterir.Böylelikle her kalitede ürünler farklı kullanım alanlarında değerlendirilir.Özellikle fiyat avantajı,dayanıklılığı ve sağlıklı bir yapı malzemesi oluşuyla palet,sandık,kutu yapımından mobilya imalatına,inşaatlardan dış cephe kaplamalarına kadar kullanılabilen işlevsel ahşap ürünüdür.

Bir önceki yazımız olan Camyünü Fiyat Koçtaş Araştırması başlıklı makalemizde camyünü ısı yalıtım, izocam folyolu camyünü ve teras çatı levhası camyünü hakkında bilgiler verilmektedir.


Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari