Sandviç Panel Montajı Nasıl Yapılır?

Sandviç Panel Montajı Nasıl Yapılır?

Sandviç Panel Montajı Ekipmanları

Sandviç panel son zamanlarda pek çok alanda kullanılmakta olan ve sandviç panel montajı nasıl yapılır soruları ile karşılaşılan bir yalıtım ve kaplama malzemesidir. Sandviç paneller çatı kaplaması olarak kullanıldığında montaj aşamasında pek çok noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husus montaj yönü ile ilgilidir. Sandviç panel montajı yapılırken rüzgâr yönü dikkate alınarak montaj yapılır. Panel montajı hakim rüzgarın tersine yönde yapılmalıdır. Yine rüzgar yoğunluğu ile alakalı olarak kullanılarak vida sayısı değişiklik göstermektedir. Montaj yapılırken panellerin ezilmemesine dikkat edilmelidir. Vidalama yapmadan önce bazı durumlarda silikon ile sabitleme yapılmalıdır.  Ayrıca montaj aşamasında kullanılacak aparatlar mutlaka paslanmaz çelik olmalıdır.

Sandviç Panel Montajı Nasıl Yapılır?

Sandviç Panel Nedir?

Sandviç panel montajı nasıl yapılır konusu ile bağlantılı olarak sandviç panelin en olduğunda bahsetmek gerekmektedir. Sandviç panel, özel olarak hazırlanmış olan iki adet metal sacın arasına yerleştirilmiş olan yalıtım malzemesi ile üretilmekte olan bir kaplama levhasıdır. Bu kaplama levhası özellikle çatı kaplamaları için üretilmiş özel bir üründür. Sandviç paneller üretilirken kullanılan yalıtım malzemesi genel olarak taş yünüdür. Bunun yanı sıra sandviç paneller farklı kalınlıklarda üretilebilmektedir. Bu kalınlıklar hem kullanılan sacın kalınlığı hem de yalıtım malzemesinin kalınlığı ile çeşitlendirilmektedir. Özellikle eğim oranı yüzde yediden yüksek olan çatılar için sandviç panel kullanılması olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca trapez deseni sayesinde montaj kolaylığı sağlamaktadır.

sandvicpanel-kucukdeveci-zeytinburnu

Sandviç Panel Kullanım Alanları

Sandviç panel montajı nasıl yapılır gibi sorulardan çok hangi alanlarda kullanılır gibi konular merak edilmektedir. Sandviç paneller içerisinde yer alan özel malzemesi sayesinde hem yalıtım malzemesi hem de kaplama malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Özellikle taş yününün yüksek yalıtım özelliği sayesinde de yalıtım işlemini eksiksiz yerine getirmektedir. Bunun yanı sıra özel yapısı sayesinde çatı kaplamalarında sandviç paneller tercih edilmektedir. Kolay montaj yapılması ve montaj aşamasında fire oranının düşük olması gibi avantajları bulunmaktadır. Sandviç paneller tüm bu özellikleri sayesinde bina içlerine duvar oluşturma amacı ile de kullanılmaktadır. Ses ve ısı yalıtımı özelliği ile birlikte de bina içi duvar uygulamalarında iyi sonuçlar alınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan OSB levha suya dayanır mı? başlıklı makalemizde osb 2 fiyatları, osb çatı malzemesi ve osb levha fiyatları zeytinburnu hakkında bilgiler verilmektedir.


Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari