Sandviç Panel

Sandviç Panel

Sandviç panel, yapı malzemesi olarak kullanılan ve maliyet olarak uygun olması sebebiyle çok tercih edilen bir prefabrik bir elementtir. Alüminyum trapez yahut ta galvaniz levha arasında kullanılan ve ısı yalıtım malzemesiyle dolgu malzemesi amaçlı üretilmiş malzemelerdir. Soğuk hava depolarında, binaların çatı, iç bölme ve cephelerinde kaplama malzemesi olarak ta kullanılmaktadır. Kullandıkları yer neresi olursa olsun yüksek bir izolasyon, ses ve ısı yalıtımı sağlaması ve rutubet artışını önleyici özelliğiyle de tercih sebebi olmuştur. Aynı zamanda taşıma kapasitesinin yüksek olması kullanımda on plana çıkmasını sağlamaktadır. Sandviç panellerdeki taşıma kapasitesi de aynı zamanda panelin kalınlığına, iç dolgu malzemesinin yoğunluğuna ve metal yüzeyleri formlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Sağladığı faydalara bakıldığında da sandviç panellerin ne kadar ekonomik olduğu anlaşılmaktadır.

Sandviç Panel

Sandviç Panel Malzemeleri Şunlardır

Poliüretan

Bu plastik köpükler sandviç panellerin imalatında en sık kullanılan ürünlerdir. Poliüretanların köpürme aşamasındayken aynı zamanda da yapışabilmesi özelliği sayesinde yalıtımda çok fayda sağlamaktadır. Son zamanlarda iyice kalite olarak geliştirilmiş olan poliüretanlar, kimyasal özellikleri daha da geliştirilmiş ve yangın başarımları daha da arttırılmıştır. Yaklaşık 50 yıldır kullanılmakta olan bu yalıtım malzemesi, şişirici gazların çevreci özelliğe getirilmesi sonucu çevreye de zarar vermemektedir. Bu nedenle de en güvenilir yalıtım malzemesi olarak bilinmektedir.

sandvic-panel-5

cephe panel taşyünü

 

Polistren Dolgulu Sandviç Panel

Bu formlar da köpük türü yalıtım malzemelerindendir. XPS ve EPS iki türde imalatı mevcuttur. Bu yalıtım malzemesi metal yüzeylere ancak ek bir yapıştırıcı sayesinde tutturulabilmektedir. Aynı zamanda çok düşük sıcaklıklarda bile eriyebilme özelliğine sahip bir sandwiç panel malzemesidir. Diğer sandviç panel malzemelerinden bir tanesi; fenolik köpükler ve diğeri de taş yünüdür. Fenolik köpükler plastik köpüklere oranla çok daha yeni bir yalıtım malzemesidir. Yangın performansı açısından en iyi malzemedir. Taş yünü de ses yalıtımında daha çok ön plana çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çatı Panel başlıklı makalemizde çatı panel, panel fiyat ve polüretan panel hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari