Çatı Panel

Çatı Panel

Çatı Panel  , Çatılar ev veya iş yerlerinin üstünü örterek binaların yağmur ve kar ve benzeri diğer dış etmenlerden olumsuz olarak etkilenmesini önlemek amacıyla üretilen ve binaların görünümüne göre çeşitlilik gösterebilen, aynı zamanda da görsel olarak estetik bir görünüm oluşturan yapılardır. Bu çatı sistemleri; taşıma sistemleri, eğimleri ve kaplama malzemelerine göre değişik şekillerde üretilmektedirler. Çatı panel olarak en çok kullanılanlar; çatı kaplaması malzemesi olarak kullanılan iç ve dış metal levha ve yalıtım çekirdeğinden oluşan sandviç panellerdir.

Çatı Panel

tekiz-sandvic-panel taşyünü dolgulu

Çatı panel türü olan sandviç paneller hangi alanlarda kullanılır?

  • Şantiye yapıları
  • Sosyal ve sanayi yapıları
  • Fabrika ve depolar

İş yerleri ve buna benzer birçok yapının çatı, iç bölme, cephe veya soğuk hava odalarında kaplama malzemesi olarak ta kullanılabilmektedir. Sandviç paneller, çok iyi derecedeki yalıtım özellikleriyle, hızlı üretilmesi ve montaj olanaklarının iyi olması, aynı zamanda taşıma kapasitesinin güçlü olması sayesinde de mimari olarak daha çok tercih edilmektedir.

renkli-sandvic-paneller

renkli-sandvic-paneller

Çatı Panel Kullanımları

En çok kullanılan çatı panel çeşitlerinden bir tanesi olan bu sandviç panellerin de birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; poliüretan dolgulu panel, membran kaplamalı panel ve taş yünü dolgulu paneldir. Sandviç paneller; genel anlamda endüstriyel ve askeri yapılarda soğuk hava depolarında, hangarlarda, spor tesislerinde ve buna benzer tüm geniş mekânların çatılarında ve cephe kaplamalarında, mekânları birbirinden bölücü duvar olarak ve tavan uygulamalarında dahi kullanılmaktadır. Bu paneller aynı zamanda istenilen renkte, boy ve kalınlıkta da kullanılmakta ve de kesintisiz üretim teknolojisiyle üretilmektedirler. Bir çatı panel türü de gaz beton çatı panelleridir. en çok sanayi yapılarında kullanılan bu paneller, konut tipi yapılarda da kullanılmaktadır. Bu paneller de çatı döşemelerinde kullanılan büyük boyutlarda, taşıyıcı özelliklerde ve donatılı olarak üretilmektedirler. İster betonarme olsun, isterse de çelik, prefabrik veya ahşap yapıların üzerlerine de kolayca monte edilebilmektedirler.

 

sandvic-panel-6

sandvic-panel-6

Bir önceki yazımız olan Sandviç Panel Fiyat İstanbul başlıklı makalemizde çatı panel, sandviç panel ve sandviç panel fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari