osb levha kalınlıkları

osb levha kalınlıkları

Osb Levha Kalınlıkları ve Çeşitleri

OSB levha nedir birçok farklı alanda kullanılabilen ve ahşap kaplama konusunda çok fazla kullanılan malzemelerdir. Bu malzemelerin kullanımları özellikle inşaat sektöründe çok fazla tercih edilmektedir. ODB levhalar kalitesine göre 3 farklı çeşitte anılmaktadır. Kalitesine göre ayrılmasının yanında kalınlık ve boyutlarına göre de farklı çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle osb levha kalınlıkları uygulandığı alandaki etkisine göre değerlendirme yapılabilmektedir.

osb levha kalınlıkları

OSB Levha Kalınlıkları

Birçok alanda ahşap kaplama konusunda kullanılan OSB levhalar genel olarak 6 ile 10 mm, 10 ile 18 mm ve 18 ile 25 mm ölçülerindeki gruplarda yer almaktadır. Bu kalınlıklar uygulanacak alana, alınmak istenen etkiye ve diğer farklı durumlara göre tercih edilebilmektedir. Levhaların kalınlıkları en fazla dış etkenlerden korunması konusundaki yeterliliği konusunda belirleyici olmaktadır. Bu sebeple osb levha kalınlıkları konusunda yapılacak seçimlere uygulama yeri ve dış etkenlerin durumu önemli bir etkendir. Dış etkenlere daha fazla maruz kalacak olan yerlerde 6 ile 10 mm kalınlığında olan levhalar pek tercih edilmemektedir. Bunun yerine 10 mm kalınlığından daha fazla olanlar tercih edilmektedir.

osblevha-osvfiyatlari

İç ve Dış Alanlarda OSB Levha Kalınlık Tercihleri

Dayanıklılık konusunda önemli bir gerekliliği olan bu malzemelerin performansının yüksek olması kalınlıkları ve kalitesi ile doğru orantılıdır. Kalın ve yüksek kalitede olan levhalar daha dayanıklı ve performansı yüksek malzemeler olacaktır. Yapılacak tercihlerde osb levha kalınlıkları bu konudaki ihtiyaçlara göre belirlenmektedir. İç Alanlarda dış etkilen az olması ve darbenin az olması daha ince kalınlığı olan malzemelerin tercihlerini mümkün hale getirebilmektedir. Ancak dış alanlarda güneş ve yağmur gibi etkenler yanında darbelerin daha fazla olması durumu levhaların kalınlığının fazla olması ve kalitesinin yüksek olması gibi durumları mecburi hale getirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Osb Ahşap Levha başlıklı makalemizde osb levha perakende, osb levha zeytinburnu ve osb2 sumaş fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.


Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari