Osb levha nedir

Osb levha nedir

Osb Levha Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Osb levha nedir? Sorusuyla fazlaca karşılaşmaktayız. Peki nedir bu osb levhalar? Osb levhalar Türkçe dilinde yönlendirilmiş yonga levha olarak adlandırılmaktadır. Dış etmenlere ve neme karşı göstermiş olduğu dayanıklılık sayesinde günümüzde oldukça kullanılır bir malzeme haline gelmişlerdir. Osb levhaların ilk kullanım alanları duvar kaplamaları ve çatı kaplamalarıdır. Osb levhaların görüntüsü sayesinde estetik bir görünüm e sahiptirler. Ahşap yapısı dış görünümünü etkilememektedir. Levha formatındaki kalıplar ile üretilen bu levhalar 122&183 cm standart boyutlarda olduğu için direkt olarak kullanıma hazır halde bulunmaktadırlar. Isı ve su yalıtımı açısından oldukça kaliteli iş çıkaran bir levhadır. Esnek yapısı sayesinde birçok yapıda kullanılmaktadır.

Osb levha nedir

Osb Levha Nedir? Yalıtım Özellikleri Nelerdir?

Osb levha nedir, yalıtım özellikleri bakımından ısıya ve suya dayanıklıdır. Osb levha uygulamalarında sürdürülebilirlik garantisi vermenin yanında dayanıklıdır. Kötü hava koşullarında bile dayanıklı ve sağlam olduğundan tercih edilmektedir. Osb levhalar özelliklerine göre fazlaca çeşitlendirilmiş olsa da kabaca 4e ayrılmaktadırlar. Bunlar; Osb 1’den Osb 4’e kadar sıralanmaktadır. Dayanıklılığına bağlı olarak sıralma yapılmaktadır. Levha piyasasına ilk önce osb-1 sürülmüş olup esnek bir yapıya sahiptir. Bu ürünlerin ambalaj ile birlikte kullanılması amaçlanmaktadır. Daha sonrada piyasaya sürülen osb-2 ise daha dayanıklı malzemelerden yapılmış ve yapılarda ilk kez şuan ki şekli ile kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonradan neme ve yağışlara karşı daha dayanıklı malzemelerden üretilen osb-3 ve osb-4 üretilmiştir.

Osb Levha Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Osb levha nedir ve kullanım alanlarına göre farklılıkları nelerdir; Osb levha çeşitleri arasındaki genel farklılık kullanım alanlarından kaynaklanmaktadır.  Osb-1 ürün ambalajlanmasında kullanılır, osb-2 yapıların iç çephesin de, 0sb-3 ve osb-4 daha dayanıklı malzemesi sayesinde binaların çatılarında ve cephelerde neme ve yağışa karşı olarak kullanılmaktadır. Zaman ilerledikçe osb levhaların kullanım alanları da çeşitlenmiştir. Osb levhaların bir diğer özelliği de kendi aksesuarları ile bir arada kullanılabilmesidir. Çivisi kendisine özeldir. Osb levhaların kullanımında korozyona dayanıklı çiviler kullanılmaktadır. Osb levhalarınızı güzelleştirmek isterseniz bu levhalara cila, vernik ve boya uygulayabilirsiniz. Levhaların montajı oldukça kolaydır ve ağaç ürünlerinden üretilen tüm malzemeler kullanılabilir. Osb levhalarda orman ürünleridir.

Bir önceki yazımız olan Sandviç Panel Çeşitleri başlıklı makalemizde sandviç panel ankara fiyatları, sandviç panel satış ve sandviç panel uygulama firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari