Sandviç Panel Nedir ?

Sandviç Panel Nedir ?

Sandviç Panel Tipleri ve Kaplamaları

İnşaat sektöründe son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz sandviç panel nedir? Çoğu zaman, projenin ihtiyaçlarına  ve detaylarına göre üretilmekle birlikte, her iki yüzü boyalı olan galvaniz sac ya da boyalı-doğal gofrajlı alüminyum levhaların arasına değişik kalınlıklarda poliüretan enjekte edilen bir sanayi ürünüdür. Sandviç paneller, özellikle endüstriyel yapılar için kullanılmakta olan çatı ve cephe kaplaması olarak malzemelerin başında yer almaktadır. İki trapez sac levha arasına yalıtım sağlaması amacıyla kullanılacak dolgu malzemeleri; cam yünü, taş yünü ve polystren gibi malzemelerdir. Bu amaçla üst seviyede su, ısı ve ses yalıtımı elde edilmiş olunur. Aynı zamanda iklim değişiklikleri ile de uyumlu olan sandviç paneller nem yoğunlaşma aderansını da yükseltmektedir. İhtiyaca göre üretilen bu panelle her zaman için kullanım ve montaj kolaylığı yaratmaktadır. Projeye özel üretilmesi olası ölçü hatalarını önlemektedir.

sandvic-poluretan-panel-kd

Sandviç Panel Nedir Diye Soranlara Özel

Birçok kişi, sandviç panel nedir? diye sormaktadır. İsminin çok fazla duyulması son zamanlarda popülerliğini artırmasının yanında endüstriyel yapılarda kullanıldığı içinde görüş alanından uzakta kalmaktadır. Ama temelde iki trapez sac levhasının arasına izolasyon sağlaması amacıyla enjekte edilen dolgu maddesinden oluşmaktadır.

Sandviç panel ölçüleri, farklı boyutlarda proje detayına göre üretilmekle birlikte dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da üretilen panellerin hadveleridir. Dünya da standart olmuş 3-4-5 hadvelerden oluşan formlar, projenin niteliğine göre aynı zamanda panellerin metal kalınlıkları da projenin detaylarına göre özel olarak proje başına istenilen adet kadar üretilebilmektedir.

Sandviç Panel Nedir Nerelerde Kullanılır?

Sandviç panel nedir, sorusunu genel olarak cevaplandırmış bulunuyoruz. Bu paneller çatı  ve cephe kaplaması olarak endüstriyel yapılarda kullanılmaktadır. Trapez sacların arasında ki dolgu malzemesi sayesinde de mükemmel bir ses ve ısı izolasyona sahip olan bu panellerden enerji tasarrufu yapmak mümkündür. Sandviç panellerin alt ve üst katmanlarında bulunan boyalarda dünya standartları göz önüne alınarak boyanmaktadır. En çok kullanılan ve en ekonomik boya çeşidi olan boya; polyester boyadır. Polyester boyanın dışında PVDF, plastisöl ve poliüretan olarak adlandırılan boya çeşitleri de panellerin boyanmasında kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Betopan Ebatları Zeytinburnu başlıklı makalemizde betopan dış cephe, betopan duvar kaplama ve betopan zeytinburnu uygulama hakkında bilgiler verilmektedir.


Boyalı Profil Cephe Panel Taşyünü Fiyatları Betopan Trapez Saç Fiyatlari Alçıpan Fiyatlari